Haiku a 30 dnů mlčení

25. května 2007 v 10:54 | marmar |  hajku
Je nutné méně mluvit
Je nutné více přemýšlet
Je nutné umět dokončit myšlenku
Je nutné dokončit správnou myšlenku akcí
Je nutné vnímat pohyb nejen svůj, ale i druhých.
Je nutné mít vůli
Je nutné mít řád
HAIKU a SENRYU
Haiku (původně hokku, haikai, haiga - samostatný pojem haiku byl "zaveden" teprve kolem r. 1890 - Masaoka Shiki), byla výrazová forma učenců, samurajů a duchovních, tedy krátce "vzdělané střední vrstvy". Jako odpověď na haiku přišlo senryu z obyčejného lidu a bylo také určeno pro obyčejný lid. Vznikala v čajovnáchách, hospodách a bordelech. Teprve když Karai Hachiemon (1718 - 1790) pod přezdívkou Senryu tyto převážně anonymní verše upravil do sbírky a vydal, obdržel tento lit. útvar své jméno. Senryu - na rozdíl od haiku - nemělo tak přísná pravidla, mimo přírody se zabývalo (zabývá) také např. náboženstvím, filozofií, prací, volným časem, spol. kritikou aj. Povoleny jsou metafory, zpodobnění, stylizace, popisy krajiny, duševní pochody aj., tedy prakticky věci v haiku nepřípustné. Senryu se nazývá "malou sestrou haiku".
Senryu - zrovna tak jako haiku - dodržuje formu 5-7-5.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lukáš Lukáš | 25. května 2007 v 16:45 | Reagovat

Ať žije nevázaný a neomezený verš... Ať žije volná ruka podvědomí. Ať žije svoboda a boj proti povrchu. Chybí underground, který by stejně dnes působil směšně.

2 japhy japhy | 29. srpna 2008 v 18:39 | Reagovat

Vážená slečno,

pokud máte nedostačující znalosti v oblasti, která se týká haiku/ senryu a chcete něco obšlehnout, tak je slušnost - ale té vás zřejmě nikdo neučil - požádat nejprve autora o svolení.

Je vidět, že banální plácání typu "je nutné více přemýšlet"...."je nutné dokončit myšlenku" apod. vám jde mnohem líp, než se např. něco naučit a nebýt pouze trapnou (a sprostou) zlodějkou.

japhy

3 slečna slečna | 3. května 2010 v 13:53 | Reagovat

Omlouvám se, že jsem tady něco okopčila a nenapsala, odkud jsem to stáhla, ale já jsem to ani nepovažovala..a myslela jsem, že je to jasné - už tím názvem a popisem za své a blog považuji za dobrou možnost uschovy věcí, které na něm najdu, které by mě zajímali...pokud jste to dal volně přístupně na net..nejspíš z důvodu, aby k těmto informacím mělo více lidí přístup?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama